5,5-Diphenylhydantoin CAS#: 57-41-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123138
Names & Identifiers |
| 英文名 | 5,5-Diphenylhydantoin |
| 别名 | PHENYTOIN BASE;PHENYTION;PHENYTOIN;5,5-DIPHENYLHYDANTHOIN;5,5-DIPHENYLHYDANTOIN;5,5-DIPHENYL-2,4-IMIDAZOLIDINEDIONE;DIPHENYLHYDANTOIN;LABOTEST-BB LT00159593 |
| CAS编号 | 57-41-0 |
| 分子式 | C15H12N2O2 |
| 分子量 | 252.27 |
| EINECS | 200-328-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 293-295 °C(lit.) |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | DMSO: soluble |
| form | Powder |
| Color | White to almost white |
| Water Solubility | <0.01 g/100 mL at 19 ºC |
| Merck | 14,7322 |
| BRN | 384532 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, strong bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 5,5-Diphenylhydantoin(57-41-0) |
| EPA Substance Registry System | 2,4-Imidazolidinedione, 5,5-diphenyl-(57-41-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xn,F |
| R Phrase | 45-61-22-63-40-39/23/24/25-23/24/25-11-20/21/22 |
| S Phrase | 53-45-36/37-16-7 |
| RIDADR | 2811 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MU1050000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29332100 |
| Hazardous Substances Data | 57-41-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

