6-Methoxytetralone CAS#: 1078-19-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64686
Names & Identifiers |
| 英文名 | 6-Methoxytetralone |
| 别名 | 6-Methoxy-1,2,3,4-tetrahydro-1-naphthalenone for synthesis;6-METHOXY-1,2,3,4-TETRAHYDRONAPHTHALEN-1-ONE;6-METHOXY-1,2,3,4-TETRAHYDRO-1-NAPHTHALENONE;6-METHOXY-1,2,3,4-TETRAHYDRO-1-NAPHTHONE;6-METHOXY-3,4-DIHYDRO-2H-NAPHTHALEN-1-ONE;6-METHOXY-1-TETRALONE;6-METHOXY TETRALONE;6-METHOXY-ALPHA-TETRALONE |
| CAS编号 | 1078-19-9 |
| 分子式 | C11H12O2 |
| 分子量 | 176.21 |
| EINECS | 214-078-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 77-79 °C(lit.) |
| Boiling Point | 171 °C11 mm Hg(lit.) |
| Flash Point | 171°C/11mm |
| Storage | 0-6°C |
| form | Fine Crystalline Powder |
| Color | Yellow to light brown |
| Merck | 14,6000 |
| BRN | 972739 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1(2H)-Naphthalenone, 3,4-dihydro-6-methoxy-(1078-19-9) |
| EPA Substance Registry System | 1(2H)-Naphthalenone, 3,4-dihydro-6-methoxy-(1078-19-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29145000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

