7-Methoxy-2-tetralone CAS#: 4133-34-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64628
Names & Identifiers |
| 英文名 | 7-Methoxy-2-tetralone |
| 别名 | 7-METHOXY-3,4-DIHYDRONAPHTHALEN-2(1H)-ONE;7-METHOXY-2-TETRALONE;3,4-DIHYDRO-7-METHOXY-2(1H)-NAPHTHALENONE;2(1H)-NAPHTHALENONE, 3,4-DIHYDRO-7-METHOXY-;7-methoxy-1,2,3,4-tetrahydronaphthalen-2-one;7-Methoxy-2-Tetralone(7-OHO);7-Methoxyl-2-Tetralone;7-Methoxy-3,4-dihydronaphthalen-2(1H)-one 97% |
| CAS编号 | 4133-34-0 |
| 分子式 | C11H12O2 |
| 分子量 | 176.21 |
| EINECS | 223-954-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 124-126 °C1.5 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.13 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid After Melting |
| Color | Clear yellow to orange |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

