9-Hydroxyxanthene CAS#: 90-46-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63736
Names & Identifiers |
| 英文名 | 9-Hydroxyxanthene |
| 别名 | xanthydrol solution;XANTHYDROL,REAGENT;9-Hydroxyxanthene, 9-Xanthenol;9-Hydroxy-9H-xanthene;Xanthydrol, 98+%;9-Hydroxyxanthene,99%;XANTHYDROL(RG);Xanthydrol,9-Hydroxyxanthene, 9-Xanthenol |
| CAS编号 | 90-46-0 |
| 分子式 | C13H10O2 |
| 分子量 | 198.22 |
| EINECS | 201-996-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 122-124 °C |
| Density | 0.83 g/mL at 20 °C |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to off-white |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 10395 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 9H-Xanthen-9-ol(90-46-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T,Xi,Xn |
| R Phrase | 11-23/24/25-39/23/24/25-40 |
| S Phrase | 7-16-24-45-24/25-36-22-36/37 |
| RIDADR | UN 1230 3/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | ZD5710000 |
| F | 8-10-23 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

