9-METHYLANTHRACENE CAS#: 779-02-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64360
Names & Identifiers |
| 英文名 | 9-METHYLANTHRACENE |
| 别名 | 9-methyl-anthracen;anthracene,9-methyl-;RARECHEM AQ BD 0AN1;9-METHYLANTHRACENE;Methylantracene;9-METHYLANTHRACENE OEKANAL, 250 MG;9-Methylanthracene,99%;9-Methylanthracene ,98% |
| CAS编号 | 779-02-2 |
| 分子式 | C15H12 |
| 分子量 | 192.26 |
| EINECS | 212-299-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 77-79 °C(lit.) |
| Boiling Point | 196-197 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.066 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | 196-197°C/12mm |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.0003mg/l |
| form | Crystals or Crystalline Powder |
| Color | Yellow to orange |
| Water Solubility | Soluble in water (0,0003 mg/L at 25°C) and toluene. Slightly soluble in benzene. |
| BRN | 1907463 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-41-50/53 |
| S Phrase | 26-39-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | CB0700000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

