9-VINYLANTHRACENE CAS#: 2444-68-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64340
Names & Identifiers |
| Product Name | 9-VINYLANTHRACENE |
| Synonyms | 9-Ethenyl anthracene;9-VINYLANTHRACENE;9-Vinylanthracene,97%;Anthracene, 9-ethenyl-;10-vinylanthracene;9-Ethenylanthracen;9-Vinylanthracene 97% |
| CAS Registry Number | 2444-68-0 |
| Molecular Formula | C16H12 |
| Molecular Weight | 204.27 |
| EINECS | 219-486-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 62-65 °C(lit.) |
| Boiling Point | 61-66 °C10 mm Hg(lit.) |
| Flash Point | 61-66°C/10mm |
| Storage | 2-8°C |
| BRN | 2041641 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

