A23187 CAS#: 52665-69-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 43493
Names & Identifiers |
| 英文名 | A23187 |
| 别名 | CALCIUM IONOPHORE III;CALCIUM IONOPHORE A23187;CALCIMYCIN;CALCIMYCIN A23187;IONOPHORE A-23187;4-BENZOXAZOLECARBOXYLIC ACID, 5-(METHYLAMINO)-2-((3,9,11-TRIMETHYL-8-(1-METHYL-2-OXO-2-(1H-PYRROL-2-YL)ETHYL)-1,7-DIOXASPIRO(5.5)UNDEC-2-YL)METHYL)-(6S-(6ALPHA(2S*,3S*),8BETA(R),9BETA,11ALPHA))-;5-(METHYLAMINO)-2-[[[2R,3R,6S,8S,9R,11R]-3,9,11-TRIMETHYL-8-[(1S)-1-METHYL-2-OXO-2-(1H-PYRROL-2-YL)-ETHYL]-1,7-DIOXASPIRO[5.5]UNDEC-2-YL]METHYL]-4-BENZOXAZOLECARBOXYLIC ACID;A23187 |
| CAS编号 | 52665-69-7 |
| 分子式 | C29H37N3O6 |
| 分子量 | 523.62 |
| EINECS | 258-084-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 187-190 °C |
| alpha | D25 -56° (c = 1 in chloroform) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Soluble in DMSO with warming or sonication. Also soluble in ethanol or ethyl acetate |
| form | Solid |
| pka | pKa1 6.9 in 90% DMSO |
| Color | white to light yellow |
| Merck | 13,1639 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | DM4676000 |
| F | 8 |
| HS Code | 29349990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

