Acetone oxime CAS#: 127-06-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25142
Names & Identifiers |
| 英文名 | Acetone oxime |
| 别名 | N-Isopropylidenehydroxylamine;N-Propan-2-ylidenehydroxylamine;Propanone oxime;Acetoxim;Acetone oxime,98%;Acetone oxiMe, 98% 100GR;Acetone oxiMe, 99.5%;Acetone oxime,2-Propanone oxime |
| CAS编号 | 127-06-0 |
| 分子式 | C3H7NO |
| Molecular Weight | 73.09 |
| EINECS | 204-820-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 60-63 °C(lit.) |
| Boiling Point | 135 °C(lit.) |
| Density | 0.901 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | 60 °C |
| pka | 12.2(at 25℃) |
| form | Crystals or Crystalline Solid |
| Color | White to yellow |
| Water Solubility | 330 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,75 |
| BRN | 1560146 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Propanone, oxime(127-06-0) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propanone, oxime(127-06-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| RIDADR | UN1325 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AL6825000 |
| F | 21 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 4.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

