ADIPIC SEMIALDEHYDE METHYL ESTER CAS#: 6654-36-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 601770
| ADIPIC SEMIALDEHYDE METHYL ESTER Basic information |
| 英文名: | ADIPIC SEMIALDEHYDE METHYL ESTER |
| 别名: | ADIPIC SEMIALDEHYDE METHYL ESTER;METHYL 6-OXOHEXANOATE;Hexanoic acid, 6-oxo-, methyl ester;methyl 5-formylvalerate;5-Formylpentanoic acid methyl ester;6-Oxohexanoic acid methyl ester;Einecs 229-678-8;Methyl adipaldehydate |
| CAS: | 6654-36-0 |
| MF: | C7H12O3 |
| MW: | 144.17 |
| EINECS: | 229-678-8 |
| Product Categories: | Mixed Fatty Acids;Fatty Acid Derivatives & Lipids;Glycerols;Miscellaneous Reagents;Aldehydes;C7;Carbonyl Compounds |
| Mol File: | 6654-36-0.mol |
![]() |
|
| ADIPIC SEMIALDEHYDE METHYL ESTER Chemical Properties |
| Boiling point | 83-86°C/1.5mmHg |
| density | 1 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | 1.4391 (589.3 nm 20℃) |
| storage temp. | −20°C |
| form | Liquid |
| color | Colorless |
| Safety Information |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

