AFLATOXIN G2 CAS#: 7241-98-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 42674
Names & Identifiers |
| 英文名 | AFLATOXIN G2 |
| 别名 | )pyrano(3,4-c)(1)-benzopyran-1,12-dione;10a-hexahydro-5-methoxy-1(7ar-cis)-;12h-furo(3’,2’:4,5)furo(2,3-h)pyrano(3,4-c)(1)benzopyran-1,12-dione,3,4,7a-1;1h,12h-furo(3’,2’:4,5)furo(2,3-h)pyrano(3,4-c)(1)benzopyran-1,12-dione,3,4,7aa;1H,12H-Furo[3′,2′:4,5]furo[2,3-h]pyrano[3,4-c][1]benzopyran-1,12-dione, 3,4,7a,9,10,10a-hexahydro-5-methoxy-, (7aR-cis)-;1H,12H-Furo[3′,2′:4,5]furo[2,3-h]pyrano[3,4-c][1]benzopyran-1,12-dione, 3,4,7aalpha,9,10,10aalpha-hexahydro-5-methoxy-;3,4,7aalpha,9,10,10aalpha-hexahydro-5-methoxy-1h,12h-furo(3’,2’:4,5)furo(2,3-h;5-Methoxy-3,4,7a,9,10,10a-hexahydro-1H,12H-furo[3′,2′:4,5]furo[2,3-H]pyrano[3,4-c]chromene-1,12-dione |
| CAS编号 | 7241-98-7 |
| 分子式 | C17H14O7 |
| 分子量 | 330.29 |
| EINECS | 230-643-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 237-240 °C |
| alpha | D -473° (c = 0.084 in chloroform) |
| Flash Point | 2 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,T,Xn,F |
| R Phrase | 45-26/27/28-36-20/21/22-11-39/23/24/25-23/24/25-65-48/23/24/25-36/38-46 |
| S Phrase | 53-28-36/37-45-36-26-16-7-62 |
| RIDADR | UN 3462 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | LV1700000 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

