AFLATOXIN M1 CAS#: 6795-23-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 42658
Names & Identifiers |
| 英文名 | AFLATOXIN M1 |
| 别名 | AF M1;AF M1;Aflatoxin M1;4-Hydroxyaflatoxin B1;38546, AFLATOXIN M STANDARD SOLUTIO;aflatoxin m1 solution;aflatoxin m1solution;ALFATOXINM1;Aflatoxin M1 standard solution;2,3,6aα,9aα-Tetrahydro-9a-hydroxy-4-methoxycyclopenta[c]furo[3′,2′:4,5]furo[2,3-h][1]benzopyran-1,11-dione |
| CAS编号 | 6795-23-9 |
| 分子式 | C17H12O7 |
| 分子量 | 328.27 |
| EINECS | 229-865-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 299℃ |
| alpha | D -280° (c = 0.1 in DMF) |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,T,F,Xn |
| R Phrase | 26/27/28-40-39/23/24/25-23/25-23/24/25-11-36-20/21/22-45 |
| S Phrase | 53-22-36/37/39-45-24-16-7-36-26-36/37-28 |
| RIDADR | UN 3462 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GY1880000 |
| F | 10-23 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

