ALLYL 1,1,2,2-TETRAFLUOROETHYL ETHER CAS#: 1428-33-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 119058
Names & Identifiers |
| 英文名 | ALLYL 1,1,2,2-TETRAFLUOROETHYL ETHER |
| 别名 | Allyl-1,1,2,2-tetrafluorethyl-ether;(2H-PERFLUOROETHYL)-PROPEN-(2)-YL ETHER;(2H-PERFLUOROETHYL)-2-PROPENYL ETHER;1,1,2,2-TETRAFLUOROETHYL ALLYL ETHER;ALLYL 1,1,2,2-TETRAFLUOROETHYL ETHER;ALLYL TETRAFLUOROETHYL ETHER;(2H-PERFLUOROETHYL)-2-PROPENYLETHER 98%;2-Propenyl2H-tetrafluoroethylether |
| CAS编号 | 1428-33-7 |
| 分子式 | C5H6F4O |
| 分子量 | 158.09 |
| EINECS | 215-847-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 76-78°C |
| Density | 1,2 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.328 |
| Flash Point | -5°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn |
| R Phrase | 11-20/22-36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 16-23-33-36/37-26 |
| RIDADR | 3271 |
| Hazard Note | Flammable |
| Storage Class | 3.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

