alpha-Aminocaproic acid CAS#: 327-57-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 89497
Names & Identifiers |
| 英文名 | alpha-Aminocaproic acid |
| 别名 | Caprine;Glycoleucine;Hexanoic acid, 2-amino-, (S)-;n-C4H9CH(NH2)COOH;alpha-aminocaproic acid;L-(+)-NORLEUCINE;L-NORLEUCINE;L-ALPHA-AMINOCAPROIC ACID |
| CAS编号 | 327-57-1 |
| 分子式 | C6H13NO2 |
| 分子量 | 131.17 |
| EINECS | 206-321-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300 °C(lit.) |
| alpha | 22 º (c=2, 6N HCl) |
| Refractive Index | 23 ° (C=5, 5mol/L HCl) |
| Flash Point | 275 °C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | 1.6 g/100 mL (23°C) |
| pka | 2.335(at 25℃) |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to off-white |
| Water Solubility | 1.6 g/100 mL (23 ºC) |
| Sublimation | 275 ºC |
| Merck | 14,6706 |
| BRN | 1721750 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | L-Norleucine(327-57-1) |
| EPA Substance Registry System | L-Norleucine(327-57-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 43 |
| S Phrase | 36/37-24/25-22 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | RC6308000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29224995 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

