alpha-Bisabolol CAS#: 515-69-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73840
Names & Identifiers |
| 英文名 | alpha-Bisabolol |
| 别名 | 6-METHYL-2-(4-METHYL-3-CYCLOHEXEN-1-YL)-5-HEPTEN-2-OL;(+/-)-ALPHA-BISABOLOL;ALPHA-BISABOLOL;alpha,4-Dimethyl-alpha-(4-methyl-3-pentenyl)-3-cyclohexene-1-methanol;BISABOLOL;(R*,R*)-alpha,4-Dimethyl-alpha-(4-methyl-3-pentenyl)-3-cyclohexene-1-methanol;(R*,R*)-alpha,4-Dimethyl-alpha-(4-methyl-3-pentenyl)cyclohex-3-ene-1-methanol;.alpha.-4-Dimethyl-.alpha.-(4-methyl-3-pentenyl)-3-cyclohexaene-1-methanol |
| CAS编号 | 515-69-5 |
| 分子式 | C15H26O |
| 分子量 | 222.37 |
| EINECS | 208-205-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 154-156°C |
| Density | 0.93 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 135°C |
| form | Liquid |
| Water Solubility | Soluble in alcohol, natural, mineral and synthetic oils. Insoluble in water. |
| Merck | 14,1241 |
| BRN | 5733954 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | «ALPHA»-bisabolol(515-69-5) |
| EPA Substance Registry System | 3-Cyclohexene-1- methanol, .alpha.,4-dimethyl-.alpha.-( 4-methyl-3-pentenyl)-, (.alpha.R,1R)-rel-(515-69-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 33 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | MJ9685000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29061900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

