ALPHA-BROMOSTYRENE CAS#: 98-81-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 65210
Names & Identifiers |
| 英文名 | ALPHA-BROMOSTYRENE |
| 别名 | A-BROMOSTYRENE;(1-BROMOETHENYL)BENZENE;Alpha-bromostyrene, 95%, stabilized;1-Phenyl-1-bromoethene;alpha-Bromostyrene1-(1-Bromovinyl)benzene;α-Bromostyene;alpha-BroMostyrene, stabilized, 95% 25GR;alpha-BroMostyrene, stabilized, 95% 5GR |
| CAS编号 | 98-81-7 |
| 分子式 | C8H7Br |
| 分子量 | 183.05 |
| EINECS | 202-702-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −44 °C(lit.) |
| Boiling Point | 67-70 °C4 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.41 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 188 °F |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | WL3840000 |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

