alpha-D-Methylglucoside CAS#: 97-30-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287722
Names & Identifiers |
| 英文名 | alpha-D-Methylglucoside |
| 别名 | METHYL-ALPHA-D-GLUCOPYRANOSE;METHYL ALPHA-D-GLUCOPYRANOSIDE;METHYL ALPHA-D-GLUCOSIDE;METHYL A-D-GLUCOPYRANOSIDE;A-D-METHYLGLUCOSIDE;ALPHA-D-METHYLGLUCOSIDE;ALPHA-METHYLGLUCOSIDE;ALPHA-METHYL-D(+)-GLUCOSIDE |
| CAS编号 | 97-30-3 |
| 分子式 | C7H14O6 |
| 分子量 | 194.18 |
| EINECS | 202-571-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 169-171 °C(lit.) |
| Boiling Point | 200 °C (0.2 mmHg) |
| alpha | 158.9 º (c=10, water) |
| Density | 1,46 g/cm3 |
| Refractive Index | 157.5 ° (C=10, H2O) |
| Storage | Store at RT. |
| form | Fine Crystalline Powder |
| pka | pKa (25°): 13.71 |
| Color | White |
| Water Solubility | 108 g/100 mL (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,6080 |
| BRN | 81568 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | «alpha»-Methyl-(d)-glucoside(97-30-3) |
| EPA Substance Registry System | .alpha.-D-Glucopyranoside, methyl(97-30-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

