alpha-Methylcinnamaldehyde CAS#: 101-39-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74201
Names & Identifiers |
| 英文名 | alpha-Methylcinnamaldehyde |
| 别名 | 2-methyl-3-phenyl-2-propena;2-Methyl-3-phenylacrylaldehyde;2-methyl-3-phenyl-prop-2-enal;2-propenal,2-methyl-3-phenyl-;alpha-methyl-cinnamaldehyd;alpha-Methylcinnimal;Cinnamaldehyde, alpha-methyl-;Cinnamic aldehyde, .alpha.-methyl |
| CAS编号 | 101-39-3 |
| 分子式 | C10H10O |
| 分子量 | 146.19 |
| EINECS | 202-938-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 148-149 °C27 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.047 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2697 | ALPHA-METHYLCINNAMALDEHYDE |
| Flash Point | 175 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 21 ºC |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 507514 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, strong bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Propenal, 2-methyl-3-phenyl-(101-39-3) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenal, 2-methyl-3-phenyl-(101-39-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | GD6600000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29122900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

