(-)-ALPHA-NEOCLOVENE CAS#: 4545-68-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 506633
Names & Identifiers |
| 英文名 | (-)-ALPHA-NEOCLOVENE |
| 别名 | 1,3a-Ethano-3aH-indene, 1,2,3,6,7,7a-hexahydro-2,2,4,7a-tetramethyl-, [1R-(1alpha,3aalpha,7aalpha)]-;Neoclovene;(1S,7AS)-1,2,3,6,7,7A-HEXAHYDRO-2,2,4,7A-TETRAMETHYL-1,3-ETHANO-3AH-INDENE;(-)-ALPHA-NEOCLOVENE;(1s,7as)-1,2,3,6,7,7a-hexahydro-2,2,4,7a-tetramethyl-1,3a-ethano-3ah-indene;(-)-alpha-Neoclovene >=95.0% (sum of enantiomers, GC) |
| CAS编号 | 4545-68-0 |
| 分子式 | C15H24 |
| 分子量 | 204.35 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | 0.951 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 114 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Stability: | Stable. Keep cool. Store under argon. Photosensitive, protect from light. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8-10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

