ALPHA-TERPINENE CAS#: 99-86-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287343
Names & Identifiers |
| 英文名 | ALPHA-TERPINENE |
| 别名 | 1,3-Cyclohexadiene, 1-methyl-4-isopropyl-;1,3-p-menthadiene;1-Isopropyl-4-methyl-cyclohexa-1,3-diene;ALPHA-TERPINEN;ALPHA-TERPINENE;FEMA 3558;A-TERPINENE;TERPINENE, A- |
| CAS编号 | 99-86-5 |
| 分子式 | C10H16 |
| 分子量 | 136.23404 |
| EINECS | 202-795-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | 99-86-5.mol |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -59.03°C (estimate) |
| Boiling Point | 173-175 °C(lit.) |
| Density | 0.837 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3558 | P-MENTHA-1,3-DIENE |
| Flash Point | 115 °F |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | 95% ethanol: soluble1ml/2ml, clear, Colorless |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| Water Solubility | Soluble in ether, alcohol, and ethanol (100 mg/ml). Insoluble in water. |
| Merck | 14,9170 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N,Xi |
| R Phrase | 10-22-36/37/38-51/53 |
| S Phrase | 26-36/37-61-62-36 |
| RIDADR | UN 2319 3/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | OS8060000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29021990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

