(+)-ALPHA-TERPINEOL CAS#: 7785-53-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 44612
Names & Identifiers |
| 英文名 | (+)-ALPHA-TERPINEOL |
| 别名 | .alpha.,.alpha.-4-trimethyl-,(R)-3-Cyclohexene-1-methanol;alpha,4-trimethyl-alph(theta)-3-cyclohexene-1-methano;(R)-alpha,alpha,4-trimethylcyclohex-3-ene-1-methanol;(R)-alpha,alpha,4-Trimethylcyclohex-3-en-1-methanol;TERPINEOL-RECHTS-ALPHA;(R)-2-(4-Methyl-3-cyclohexenyl)isopropanol, (R)-p-Menth-1-en-8-ol;(+)-α-Terpineol,(R)-2-(4-Methyl-3-cyclohexenyl)isopropanol, (R)-p-Menth-1-en-8-ol;(R)-(+)-alpha-terpineol |
| CAS编号 | 7785-53-7 |
| 分子式 | C10H18O |
| 分子量 | 154.24932 |
| EINECS | 232-081-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | 0.94 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Flash Point | 90 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

