alpha-Terpineol CAS#: 98-55-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287483
Names & Identifiers |
| 英文名 | alpha-Terpineol |
| 别名 | 1-Methyl-4-(1-hydroxy-1-methylethyl)-1-cyclohexene;4-(1-Hydroxy-1-methylethyl)-1-methyl-1-cyclohexene;α,α,4-Trimethyl-3-cyclohexene-1-methanol;TERPINEOL, a-(P);alpha-Terpineol, 97+% 25GR;2-(4-Methylcyclohex-3-en-1-yl)propan-2-ol;alfa-terpineol;alpha-Terpineol 90%, technical grade |
| CAS编号 | 98-55-5 |
| 分子式 | C10H18O |
| 分子量 | 154.25 |
| EINECS | 232-268-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 31-34 °C |
| Boiling Point | 213-218 °C(lit.) |
| Density | 0.934 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.482-1.485 |
| FEMA | 3045 | ALPHA-TERPINEOL |
| Flash Point | 90 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.71g/l |
| form | Liquid After Melting |
| Color | Clear Colorless |
| Water Solubility | negligible |
| Merck | 14,9171 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 3-Cyclohexene-1-methanol, «alpha»,«alpha»4-trimethyl-(98-55-5) |
| EPA Substance Registry System | 3-Cyclohexene-1- methanol, .alpha.,.alpha.,4-trimethyl- (98-55-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-38-36/37/38 |
| S Phrase | 16-37-26-37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | WZ6700000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29061400 |
| Hazardous Substances Data | 98-55-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

