ALPHA-(-)-THUJONE CAS#: 546-80-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 592589
| ALPHA-(-)-THUJONE Basic information |
| 英文名: | ALPHA-(-)-THUJONE |
| 别名: | (1s,4r,5r)-(-)-3-thujanon;3-Thujanone, (-)-;3-Thujanone, (1S,4R,5R)-(-)-;4-methyl-1-(1-methylethyl)-,[1S-(1.alpha.,4.alpha.,5.alpha.)]-Bicyclo[3.1.0]hexan-3-one;4-Methyl-1-(1-methylethyl)bicyclo[3.1.0]hexan-3-one;6-Ketosabinane;bicyclo(3.1.0)hexan-3-one,4-methyl-1-(1-methylethyl)-,(1s-1-alpha,4-alpha,5;Bicyclo[3.1.0]hexan-3-one, 4-methyl-1-(1-methylethyl)-, [1S-(1alpha,4alpha,5alpha)]- |
| CAS: | 546-80-5 |
| MF: | C10H16O |
| MW: | 152.23 |
| EINECS: | 208-912-2 |
| Product Categories: | Organics |
| Mol File: | 546-80-5.mol |
![]() |
|
| ALPHA-(-)-THUJONE Chemical Properties |
| Melting point | 181℃ |
| alpha | D20 -19.2° |
| Boiling point | 84-86 °C17 mm Hg(lit.) |
| density | 0.914 g/mL at 20 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| Fp | 148 °F |
| storage temp. | 2-8°C |
| Safety Information |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | XO9625000 |
| F | 23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

