ALPHA+BETA-THUJONE CAS#: 76231-76-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 512846
| ALPHA+BETA-THUJONE Basic information |
| 英文名: | ALPHA+BETA-THUJONE |
| 别名: | THUJONE, (alpha, beta)-(SG);alpha,beta-Thujone technical, ~70% alpha-thujone basis, ~10% beta-thujone basis |
| CAS: | 76231-76-0 |
| MF: | C10H16O |
| MW: | 0 |
| EINECS: | |
| Product Categories: | |
| Mol File: | Mol File |
| ALPHA+BETA-THUJONE Chemical Properties |
| Boiling point | 84-86 °C/17 mmHg(lit.) |
| density | 0.925 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | n20/D 1.455(lit.) |
| Fp | 64 °C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Safety Information |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 23/24/25-36/37/38-42/43 |
| Safety Statements | 23-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
