Aluminum hydroxide CAS#: 21645-51-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136662
Names & Identifiers |
| 英文名 | Aluminum hydroxide |
| 别名 | alcoac30bf;alcoac330;alcoac333;alugel;alumigel;aluminahydrated;aluminicacid;Aluminiumhydrate |
| CAS编号 | 21645-51-2 |
| 分子式 | AlH3O3 |
| 分子量 | 78 |
| EINECS | 244-492-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 300℃ |
| Density | 2.40 |
| Storage | Store at +5°C to +30°C. |
| Solubulity | 0.0015g/l |
| form | colloidal suspension |
| Color | White |
| PH | 8-9 (100g/l, H2O, 20℃)(slurry) |
| Water Solubility | insoluble |
| Merck | 14,342 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Aluminum hydroxide (Al(OH)3)(21645-51-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | – |
| RTECS | BD0940000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 28183000 |
| Hazardous Substances Data | 21645-51-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

