Ametryn CAS#: 834-12-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77463
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ametryn |
| 别名 | EVIK(R);N’-ETHYL-6-METHYLSULFANYL-N-PROPAN-2-YL-1,3,5-TRIAZINE-2,4-DIAMINE;X-SIPAX;1,3,5-Triazine,2-(ethylamino)-4-(isopropylamino)-6-(methylthio);2-(Methylmercapto)-4-(ethylamino)-6-(isopropylamino)-s-triazine;2-(Methylmercapto)-4-(isopropylamino)-6-(ethylamino)-s-triazine;2-(Methylthio)-4-(ethylamino)-6-(isopropylamino)-s-triazine;2-ethylamino-4-isopropylamino-6-methylthio-s-triazin |
| CAS编号 | 834-12-8 |
| 分子式 | C9H17N5S |
| 分子量 | 227.33 |
| EINECS | 212-634-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 84-85°C |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | CA 4°C |
| form | Crystalline |
| Merck | 13,391 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,3,5-Triazine-2,4-diamine, N-ethyl-N’-(1-methylethyl)-6-(methylthio)-(834-12-8) |
| EPA Substance Registry System | 1,3,5-Triazine-2, 4-diamine, N-ethyl-N'-(1-methylethyl)- 6-(methylthio)-(834-12-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn;N,N,Xn,T,F |
| R Phrase | 22-50/53-39/23/24/25-23/24/25-11 |
| S Phrase | 2-36-60-61-45-16-7 |
| RIDADR | UN 1230 3/PG 2 |
| RTECS | XY9100000 |
| Hazardous Substances Data | 834-12-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

