Amiodarone hydrochloride CAS#: 19774-82-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 138045
Names & Identifiers |
| 英文名 | Amiodarone hydrochloride |
| 别名 | 2-butyl-3-benzofuranyl4-(2-(diethylamino)ethoxy)-3,5-diiodophenylketonehyd;cordarone;ketone,2-butyl-3-benzofuranyl4-(2-(diethylamino)ethoxy)-3,5-diiodophenyl,hyd;l3428;l3428labaz;skf33134a;trangorex;2-BUTYL-3-BENZOFURANYL 4-[2-(DIETHYLAMINO)ETHOXY]-3,5-DIIODOPHENYL KETONE HYDROCHLORIDE |
| CAS编号 | 19774-82-4 |
| 分子式 | C25H29I2NO3.ClH |
| 分子量 | 681.77 |
| EINECS | 243-293-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 154-158°C |
| Flash Point | 9℃ |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Soluble in chloroform, methanol. |
| pka | pKa (25°C) 6.56 ±0.06 |
| λmax | 242nm(MeOH)(lit.) |
| Merck | 14,482 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F |
| R Phrase | 20/21/22-39/23/24/25-23/24/25-11 |
| S Phrase | 36-45-36/37-16-7 |
| RIDADR | UN1230 – class 3 – PG 2 – Methanol, solution |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | OB1361000 |
| Hazardous Substances Data | 19774-82-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

