AMMONIA-D3 CAS#: 13550-49-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 140866
Names & Identifiers |
| 英文名 | AMMONIA-D3 |
| 别名 | AMMONIA-D3;ammonia-d3(gas);Deuteriumnitride;ND3;Perdeuterioammonia;ammonia, deuterated;Ammonium-d4 deuteroxide solution;(2H3)ammonia |
| CAS编号 | 13550-49-7 |
| 分子式 | D3N |
| 分子量 | 20.05 |
| EINECS | 236-926-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −78 °C(lit.) |
| Boiling Point | −33 °C(lit.) |
| vapor Density | 0.6 (vs air) |
| vapor pressure | 4802 mm Hg ( 15.5 °C) |
| Flash Point | 132 °C |
| Storage | -20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N,C |
| R Phrase | 10-23-34-50 |
| S Phrase | 9-16-26-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 1005 2.3 |
| WGK Germany | 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

