Ammonium bicarbonate CAS#: 1066-33-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21930
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ammonium bicarbonate |
| 别名 | acidammoniumcarbonate;ammoniumbicarbonate(1:1);monoammoniumcarbonate;AMMONIUM BICARBONATE;AMMONIUM ACID CARBONATE;AMMONIUM HYDROGEN CARBONATE;AMMONIUM CARBONATE, ACIDIC;AMMONIUM CARBONATE TS |
| CAS编号 | 1066-33-7 |
| 分子式 | CH5NO3 |
| 分子量 | 79.06 |
| EINECS | 213-911-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 105 °C |
| Density | 1,586 g/cm3 |
| vapor Density | 2.7 (vs air) |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Solid |
| Color | White |
| PH | 7.0-8.5 (25℃, 1M in H2O) |
| Water Solubility | 220 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,497 |
| BRN | 4329606 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong acids, alkali metals. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Carbonic acid, monoammonium salt(1066-33-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38 |
| S Phrase | 22 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | BO8600000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 1066-33-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

