Ammonium bromide CAS#: 12124-97-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 123223
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ammonium bromide |
| 别名 | AMMONIUM BROMIDE;(NH4)Br;ammonia-hydrogenbromide(1/1);Ammonium bromide ((NH4)Br);ammoniumbromide((nh4)br);FR-11;hydrobromicacidmonoammoniate;Ammonium bromide 99.5+ % for analysis |
| CAS编号 | 12124-97-9 |
| 分子式 | BrH4N |
| 分子量 | 97.94 |
| EINECS | 235-183-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 452 °C(lit.) |
| Boiling Point | 235 °C |
| Density | 2.43 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 198.3 °C) |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Powder/Solid |
| Color | White |
| PH | 5.0-6.0 (25℃, 50mg/mL in H2O) |
| Water Solubility | 97 g/100 mL (25 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,505 |
| Stability: | Stable. Incompatible with acids, bromine trifluoride, bromine trichloride, most common metals. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ammonium bromide(12124-97-9) |
| EPA Substance Registry System | Ammonium bromide ((NH4)Br)(12124-97-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-36 |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | BO9155000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 12124-97-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

