AMMONIUM CARBONATE CAS#: 10361-29-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21644
Names & Identifiers |
| 英文名 | AMMONIUM CARBONATE |
| 别名 | Ammonium carbonate, NH_3, min. 28%;AMMONIUM CARBONATE FOR ANALYSIS EMSURE;Ammonium carbonate for analysis EMSURE ACS,Reag. Ph Eur;AMMONIUM CARBONATE, REAG.;Carbonic acid, ammonium salt;AMMONIUMCARBONATE,POWDER,FCC;AMMONIUMCARBONATE,POWDER,NF |
| CAS编号 | 10361-29-2 |
| 分子式 | C2H13N3O6 |
| 分子量 | 175.14 |
| EINECS | 233-786-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| vapor Density | 2.7 (vs air) |
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Solubulity | H2O: 0.1 g/mL at 25 °C, clear, Colorless |
| PH | 9.4 (100g/l, H2O, 20℃) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | BP1925000 |
| F | 13 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

