AMMONIUM CHROMATE CAS#: 7788-98-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21946
Names & Identifiers |
| 英文名 | AMMONIUM CHROMATE |
| 别名 | ammoniumchromate(vi);chromicacid(h2cro4),diammoniumsalt;chromicacid[h2cro4],diammoniumsalt;diammoniumchromate;neutralammoniumchromate;AMMONIUM CHROMATE;Ammonium chronate;AmmoniumDichromate,>99% |
| CAS编号 | 7788-98-9 |
| 分子式 | CrH8N2O4 |
| 分子量 | 152.07 |
| EINECS | 232-138-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 180°C (dec.) |
| Density | 1.91 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, yellow |
| form | Crystalline |
| Color | Yellow-orange |
| Water Solubility | Soluble in water. Slightly soluble in liquid ammonia, acetone, methanol. Insoluble in ethanol. |
| Merck | 14,510 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | O,T,N |
| R Phrase | 49-8-43-50/53-34 |
| S Phrase | 53-17-45-60-61-36/37/39-26 |
| RIDADR | UN 1479 5.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GB2880000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 5.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

