Ammonium sulfamate CAS#: 7773-06-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 21940
Names & Identifiers |
| 英文名 | Ammonium sulfamate |
| 别名 | SULFAMIC ACID AMMONIUM SALT;AMIDOSULFONIC ACID AMMONIUM SALT;AMINOSULFONIC ACID AMMONIUM SALT;AMMONIUM SULFAMATE;AMMONIUM SULPHAMATE;AMMONIUM AMIDOSULFATE;AMMONIUM AMIDOSULFONATE;AMMONIUM AMIDOSULPHATE |
| CAS编号 | 7773-06-0 |
| 分子式 | H6N2O3S |
| 分子量 | 114.12 |
| EINECS | 231-871-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 131-135 °C(lit.) |
| Boiling Point | 160°C |
| Flash Point | 160°C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| PH | 5.0-6.0 (50g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 1950 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Air & Moisture Sensitive |
| Merck | 14,554 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong acids, strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ammonium sulfamate(7773-06-0) |
| EPA Substance Registry System | Sulfamic acid, monoammonium salt(7773-06-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-50 |
| S Phrase | 24/25-22-61 |
| RIDADR | UN 3077 9/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | WO6125000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 7773-06-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

