(-)-ANABASINE CAS#: 494-52-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 72035
Names & Identifiers |
| 英文名 | (-)-ANABASINE |
| 别名 | (-)-anabasin;(s)-3-(2-piperidinyl)pyridine;2-(3-pyridyl)-piperidin;3-(2-Piperidinyl)pyridine;3-(2-piperidyl)-pyridin;Anabasin;Anabazin;l-3-(2’-piperidyl)pyridine |
| CAS编号 | 494-52-0 |
| 分子式 | C10H14N2 |
| 分子量 | 162.23 |
| EINECS | 207-791-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 9°C |
| Boiling Point | 270-272°C |
| alpha | D20 -83.1° |
| Density | 1,0455 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5430 |
| Flash Point | 93°C |
| Storage | Refrigerator |
| Merck | 14,619 |
| BRN | 82637 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Pyridine, 3-(2-piperidinyl)-, (S)-(494-52-0) |
| EPA Substance Registry System | Pyridine, 3-(2S)-2-piperidinyl-(494-52-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 27/28-51/53-23/24/25 |
| S Phrase | 28-36/37-45-61-36/37/39-28A |
| RIDADR | 3140 |
| RTECS | BV4375000 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | I |
| Hazardous Substances Data | 494-52-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

