Anthraquinone CAS#: 84-65-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25432
Names & Identifiers |
| 英文名 | Anthraquinone |
| 别名 | Anthraquinone 97%;Anthraquinone Vetec(TM) reagent grade, 97%;MORKIT;9,10(9H,10H)-anthracenedione;9,10-Anthracenedione;9,10-anthracenequinone;9,10-Anthrachinon;9,10-dihydro-9,10-dioxo-anthracen |
| CAS编号 | 84-65-1 |
| 分子式 | C14H8O2 |
| 分子量 | 208.21 |
| EINECS | 201-549-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 284-286 °C(lit.) |
| Boiling Point | 379-381 °C(lit.) |
| Density | 1.438 |
| vapor Density | 7.16 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 190 °C) |
| Flash Point | 365 °F |
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| Solubulity | 0.00007g/l |
| form | Powder |
| Color | Yellow-green to khaki to tan |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 23 ºC |
| Merck | 14,687 |
| BRN | 390030 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. Combustible. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 9,10-Anthraquinone(84-65-1) |
| EPA Substance Registry System | 9,10-Anthracenedione(84-65-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 43-36/37/38 |
| S Phrase | 36/37-37/39-26-24 |
| RIDADR | 3077 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CB4725000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 84-65-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

