APOHYOSCINE CAS#: 535-26-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51019
Names & Identifiers |
| 英文名 | APOHYOSCINE |
| 别名 | OSCINE ATROPATE;APOHYOSCINE;APOSCOPOLAMINE;a-Methylenebenzeneacetic Acid (1a,2,4,5a,7)-9-Methyl-3-oxa-9-azatricyclo[3.3.1.02,4]non-7-yl Ester;Aposcopolamin;α-Methylenebenzeneacetic acid (1R,2R,4S,5S)-9-methyl-3-oxa-9-azatricyclo[3.3.1.02,4]nonan-7α-yl ester;α-Methylenebenzeneacetic acid (1α,2β,4β,5α,7β)-9-methyl-3-oxa-9-azatricyclo[3.3.1.02,4]nonan-7-yl ester;α-Methylenebenzeneacetic acid (1β,2α,4α,5β,7α)-9-methyl-3-oxa-9-azatricyclo[3.3.1.02,4]nonan-7-yl ester |
| CAS编号 | 535-26-2 |
| 分子式 | C17H19NO3 |
| 分子量 | 285.34 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 95-98°C |
| Density | 1.25±0.1 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Storage | -20°C Freezer |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

