Atrazine CAS#: 1912-24-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77559
Names & Identifiers |
| 英文名 | Atrazine |
| 别名 | 1,3,5-Triazine-2,4-diamine, 6-chloro-N-ethyl-N’-(1-methylethyl)-;1,3,5-triazine-2,4-diamine,6-chloro-N-ethyl-N’-(1-methylethyl)-;1-Chloro-3-(ethylamino)-5-(isopropylamino)-s-triazine;1-chloro-3-ethylamino-5-isopropylamino-s-triazine;2-Aethylamino-4-chlor-6-isopropylamino-1,3,5-triazin;2-aethylamino-4-isopropylamino-6-chlor-1,3,5-triazin;2-Chloro-4-(ethylamino)-6-(isopropylamino)triazine;2-Chloro-4-ethylamineisopropylamine-s-triazine |
| CAS编号 | 1912-24-9 |
| 分子式 | C8H14ClN5 |
| 分子量 | 215.68 |
| EINECS | 217-617-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 175°C |
| Boiling Point | 200°C |
| Density | 1.187 |
| Flash Point | 11 °C |
| Storage | APPROX 4°C |
| form | Crystalline |
| Water Solubility | Slightly soluble. 0.007 g/100 mL |
| Merck | 871 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Atrazine(1912-24-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn;N,N,Xn,T,F,Xi |
| R Phrase | 43-48/22-50/53-39/23/24/25-23/24/25-11-38-36/37/38-20/21/22-52/53 |
| S Phrase | 2-36/37-60-61-45-16-7-36-26 |
| RIDADR | 3077 |
| RTECS | XY5600000 |
| Hazardous Substances Data | 1912-24-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

