BEHENIC ACID METHYL ESTER CAS#: 929-77-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 56530
Names & Identifiers |
| 英文名 | BEHENIC ACID METHYL ESTER |
| 别名 | Kemester 9022;n-Docosanoic acid methyl ester;METHYL DOCOSANOATE;METHYL BEHENATE;BEHENIC ACID METHYL ESTER;C22;C22:0 METHYL ESTER;DOCOSANOIC ACID METHYL ESTER |
| CAS编号 | 929-77-1 |
| 分子式 | C23H46O2 |
| 分子量 | 354.61 |
| EINECS | 213-207-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 54-56 °C(lit.) |
| Boiling Point | 393 °C |
| Refractive Index | 1.4339 (589.3 nm 60℃) |
| Flash Point | 113 °C |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Merck | 1023 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

