Benazolin CAS#: 3813-05-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77449
Names & Identifiers |
| 英文名 | Benazolin |
| 别名 | (4-chloro-2-oxobenzothiazol-3-yl)-aceticaci;4-chloro-2-oxo-3(2h)-benzothiazoleaceticaci;4-chloro-2-oxo-3-benzothiazolineaceticaci;4-chloro-2-oxo-3-benzothiazolineaceticacid;4-chloro-2-oxobenzothiazol-3-ylaceticacid;ben-30;benasalox;benazalox |
| CAS编号 | 3813-05-6 |
| 分子式 | C9H6ClNO3S |
| 分子量 | 243.67 |
| EINECS | 223-297-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 192-196°C |
| Flash Point | 100 °C |
| Storage | 0-6°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 3(2H)-benzothiazolacetic acid, 4-chloro-2-oxo-(3813-05-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi;N,N,Xi |
| R Phrase | 36/38-52/53 |
| S Phrase | 22-61 |
| RIDADR | UN 3077 |
| RTECS | AF9700000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

