Benoxacor CAS#: 98730-04-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1334512
Names & Identifiers |
| 英文名 | Benoxacor |
| 别名 | 2-PHENYL-4,6-DICHLORO PYRIMIDINE;BENOXACOR;SOFIT;(+-)-2,2-dichloro-1-(3,4-dihydro-3-methyl-2h-1,4-benzoxazin-4-yl)ethanone;(+-)-4-(dichloroacetyl)-3,4-dihydro-3-methyl-2h-1,4-benzoxazine;4-dihydro-3-methyl-4-benzoxazin(+-)-2h-4-(dichloroacetyl)-3;(±)2,2-dichloro-1-(3,4-dichloro-3-methyl-2H-1,4-bensoxazin-4-yl)ethanone;primextras |
| CAS编号 | 98730-04-2 |
| 分子式 | C11H11Cl2NO2 |
| 分子量 | 260.12 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 105-107° |
| Boiling Point | 240°C (rough estimate) |
| Density | 1.3416 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.6070 (estimate) |
| Flash Point | >107 °C |
| Storage | 0-6°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benoxacor(98730-04-2) |
| EPA Substance Registry System | 2H-1,4-Benzoxazine, 4-(dichloroacetyl)-3,4-dihydro- 3-methyl-(98730-04-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RTECS | DM3029000 |
| Toxicity | LD50 (mg/kg): >5000 orally in rats; >2010 dermally in rabbits; LC50 in rats (mg/l): >2000 by inhalation (Fed. Regist.) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

