Benzamide CAS#: 55-21-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24441
Names & Identifiers |
| 英文名 | Benzamide |
| 别名 | ai3-01031;amidkyselinybenzoove;amidkyselinybenzoove(czech);benzenecarboxamide;Carbonamide;phenylcarboxamide;Phenylcarboxyamide;BENZOYLAMIDE |
| CAS编号 | 55-21-0 |
| 分子式 | C7H7NO |
| 分子量 | 121.14 |
| EINECS | 200-227-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 125-128 °C(lit.) |
| Boiling Point | 228°C |
| Density | 1.341 |
| Flash Point | 180°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | ethanol: soluble50mg/mL, clear to very slightly hazy, Colorless to light yellow |
| form | Crystalline Powder |
| pka | 13.0(at 25℃) |
| Color | White to almost white |
| PH | 6.9 (H2O)(saturated solution) |
| Water Solubility | 1.35 g/100 mL (20 ºC) |
| Merck | 14,1060 |
| BRN | 385876 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzamide(55-21-0) |
| EPA Substance Registry System | Benzamide(55-21-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-68 |
| S Phrase | 22-24/25-36/37 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CU8700000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29242995 |
| Hazardous Substances Data | 55-21-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

