Benzil CAS#: 134-81-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62675
Names & Identifiers |
| 英文名 | Benzil |
| 别名 | 1,2-DIPHENYLETHANEDIONE;1,2-DIPHENYL-1,2 ETHANEDIONE;’LGC’ (2403);’LGC’ (2604);BENZIL;AURORA 14062;BIBENZOYL;DIPHENYL-A B-DIKETONE |
| CAS编号 | 134-81-6 |
| 分子式 | C14H10O2 |
| 分子量 | 210.23 |
| EINECS | 205-157-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 94-95 °C(lit.) |
| Boiling Point | 346 °C |
| Density | 1,521 g/cm3 |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 128.4 °C) |
| Flash Point | 346-348°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | <0.5g/l |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White |
| Water Solubility | 0.5 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,1078 |
| BRN | 608047 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanedione, diphenyl-(134-81-6) |
| EPA Substance Registry System | Ethanedione, diphenyl-(134-81-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | DD1925000 |
| F | 10 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29143900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

