BENZO[A]PYRENE CAS#: 50-32-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64528
Names & Identifiers |
| 英文名 | BENZO[A]PYRENE |
| 别名 | 3,4-benz(a)pyrene;3,4-Benz[a]pyrene;3,4-Benzopirene;3,4-Benzpyren;3,4-BP;BP;coaltarpitchvolatiles:benzo(a)pyrene;Rcra waste number U022 |
| CAS编号 | 50-32-8 |
| 分子式 | C20H12 |
| 分子量 | 252.31 |
| EINECS | 200-028-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 177-180°C |
| Boiling Point | 495°C |
| Flash Point | 495°C |
| Storage | APPROX 4°C |
| form | Crystalline |
| Color | Pale yellow/green/orange |
| Water Solubility | Soluble in benzene, toluene, and xylene. Sparingly soluble in alcohol, methanol. Insoluble in water |
| Merck | 14,1103 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N,F |
| R Phrase | 45-46-50/53-60-61-43-67-66-36-11-65-38-52/53-36/37/38 |
| S Phrase | 45-53-61-60-26-62-16 |
| RIDADR | 2811 |
| RTECS | DJ3675000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

![BENZO[A]PYRENE CAS#: 50-32-8](/wp-content/uploads/2017/11/BENZOAPYRENE-CAS-50-32-8.gif)