BENZO(K)FLUORANTHENE CAS#: 207-08-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 71583
Names & Identifiers |
| 英文名 | BENZO(K)FLUORANTHENE |
| 别名 | 11,12-BENZOFLUORANTHENE;BENZO(K)FLUORANTHENE;11,12-benzo(k)fluoranthene;2,3,1′,8′-Binaphthylene;2,3,1’,8’-binaphthylene;8,9-benzfluoranthene;8,9-Benzofluoranthene;dibenzo(b,jk)fluorene |
| CAS编号 | 207-08-9 |
| 分子式 | C20H12 |
| 分子量 | 252.31 |
| EINECS | 205-916-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 215-217 °C(lit.) |
| Boiling Point | 480 °C |
| Density | 1.286 |
| Flash Point | 100 °C |
| Storage | APPROX 4°C |
| Solubulity | 95% ethanol: <1mg> |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N,Xn,F |
| R Phrase | 45-50/53-40-67-65-38-11-66-36-52/53-36/37/38-20 |
| S Phrase | 53-45-60-61-36/37-62-26-16-24/25-23-33-25-9 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | DF6350000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

