Benzothiazole CAS#: 95-16-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74196
Names & Identifiers |
| 英文名 | Benzothiazole |
| 别名 | 1,3-BENZOTHIAZOLE;LABOTEST-BB LT01409601;FEMA NUMBER 3256;FEMA 3256;BENZOTHIAZOLE;1-Thia-3-azaindene;Benzosulfonazole;Benzothiazol |
| CAS编号 | 95-16-9 |
| 分子式 | C7H5NS |
| 分子量 | 135.19 |
| EINECS | 202-396-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2 °C(lit.) |
| Boiling Point | 231 °C(lit.) |
| Density | 1.238 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 4.66 (vs air) |
| vapor pressure | 34 mm Hg ( 131 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3256 | BENZOTHIAZOLE |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | 3g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow-brown to brown |
| Explosive Limit | 0.9-8.2%(V) |
| Water Solubility | slightly soluble |
| Merck | 14,1107 |
| BRN | 109468 |
| Stability: | Stable – regarded as highly persistent in the environment. Incompatible with strong oxidizing agents. Combustion products: nitrogen oxides, carbon monoxide, carbon dioxide, sulphur oxides. |
| InChIKey | IOJUPLGTWVMSFF-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzothiazole(95-16-9) |
| EPA Substance Registry System | Benzothiazole(95-16-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,Xi |
| R Phrase | 22-20/21/22-36-25-24-20 |
| S Phrase | 23-26-36-36/37-45 |
| RIDADR | 2810 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | DL0875000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29342080 |
| Hazardous Substances Data | 95-16-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

