BENZYL AZIDE CAS#: 622-79-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73527
Names & Identifiers |
| 英文名 | BENZYL AZIDE |
| 别名 | triazotoluene;(Azidomethyl)benzene, Pract.;Benzylazide 98%;Phenylmethyl Azide;benzyl(diazonio)azanide;diazonio(phenylmethyl)azanide;NSC 26304;α-Azidotoluene |
| CAS编号 | 622-79-7 |
| 分子式 | C7H7N3 |
| 分子量 | 133.15 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 157℃ |
| Boiling Point | 81-83°C 16mm |
| Density | 1.0655 |
| Refractive Index | 1.5341 |
| RTECS | XS6650000 |
| Flash Point | 82-85°C/16mm |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Insoluble in waterMiscible with ethanol and diethyl ether. Immiscible with water. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 2-11-48/20/21/22-40 |
| S Phrase | 15-17-33-36/37 |
| RIDADR | 1993 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

