BETA-CYCLOCITRAL CAS#: 432-25-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57247
Names & Identifiers |
| 英文名 | BETA-CYCLOCITRAL |
| 别名 | Pentadeuterio–cyclocitral;2,2-Dimethyl-6-methylenecyclohexane-1-carbaldehyde;^b-Cyclocitral, tech. 80%;^b-Cyclocitral, 90+%;-Cyclocitral, Technical Grade;β-Cyclocitral,2,6,6-Trimethyl-1-cyclohexene-1-carboxaldehyde;beta-Cyclocitral (tech grade);2,6,6-triMethylcyclohex-1-enecarbaldehyde |
| CAS编号 | 432-25-7 |
| 分子式 | C10H16O |
| 分子量 | 152.23 |
| EINECS | 207-081-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 62-63 C |
| Boiling Point | 62-63 °C3 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.943 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3639 | 2,6,6-TRIMETHYL-1&2-CYCLOHEXEN-1-CARBOXALDEHYDE |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Soluble in chloroform, dichloromethane, ethyl acetate and methanol. Insoluble in water. |
| Sensitive | Air Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| RIDADR | 1760 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

