beta-Methylphenethyl alcohol CAS#: 1123-85-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64974
Names & Identifiers |
| 英文名 | beta-Methylphenethyl alcohol |
| 别名 | alpha-Methyl phenylethyl alcohol;alpha-methylphenylethylalcohol;beta-methyl-benzeneethano;beta-methylbenzeneethanol;beta-methyl-phenethylalcoho;beta-Methylphenetyl alcohol;Hydratropyl alcohol;hydratropylalcohol |
| CAS编号 | 1123-85-9 |
| 分子式 | C9H12O |
| 分子量 | 136.19 |
| EINECS | 214-379-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -37 °C |
| Boiling Point | 110-111 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.975 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2732 | BETA-METHYLPHENETHYL ALCOHOL |
| Flash Point | 201 °F |
| Water Solubility | insoluble |
| BRN | 1906760 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzeneethanol, «beta»-methyl-(1123-85-9) |
| EPA Substance Registry System | Benzeneethanol, .beta.-methyl-(1123-85-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 23-24/25-36 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | SG8590000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29062900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

