Bethanechol CAS#: 590-63-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 81466
Names & Identifiers |
| 英文名 | Bethanechol |
| 别名 | (2-hydroxypropyl)trimethylammoniumchloridecarbamate;2-((aminocarbonyl)oxy)-n,n,n-trimethyl-1-propanaminiuchloride;2-[(aminocarbonyl)oxy]-n,n,n-trimethyl-1-propanaminiuchloride;ammonium,(2-hydroxypropyl)trimethyl-,chloride,carbamate;beta-methylcholinechlorideurethan;bethainecholinechloride;carbaminoyl,beta-methylcholinechloride;carbamyl-b-methylcholinechloride*crystalline |
| CAS编号 | 590-63-6 |
| 分子式 | C7H17ClN2O2 |
| 分子量 | 196.68 |
| EINECS | 209-686-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 187-190°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 1.7 g/mL stable for several days at 4°C. |
| form | crystalline |
| Color | white |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 1-Propanaminium, 2-[(aminocarbonyl)oxy]-N,N, N-trimethyl-, chloride(590-63-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BR5425000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

