Bicine CAS#: 150-25-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 90118
Names & Identifiers |
| 英文名 | Bicine |
| 别名 | DI(HYDROXYETHYL)GLYCINE;DIETHYLOLGLYCINE;DIETHANOLGLYCINE;[BIS-(2-HYDROXY-ETHYL)-AMINO]-ACETIC ACID;BICINE;N,N-DIHYDROXYETHYL GLYCINE;BICINE buffer Solution;Bicine, Molecular Biology Grade N,N-Bis(2-hydroxyethyl)glycine, Molecular Biology Grade |
| CAS编号 | 150-25-4 |
| 分子式 | C6H13NO4 |
| 分子量 | 163.17 |
| EINECS | 205-755-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 190 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 1.05 g/mL at 20 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 1 M at 20 °C, clear, Colorless |
| form | Powder |
| Color | White |
| PH | 4.0-5.5 (25℃, 1M in H2O) |
| pka | 8.3(at 25℃) |
| Water Solubility | soluble |
| Merck | 14,1201 |
| BRN | 1769362 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Glycine, N,N-bis(2-hydroxyethyl)-(150-25-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MB9700000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29225000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

