Biocytin CAS#: 576-19-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 91645
Names & Identifiers |
| 英文名 | Biocytin |
| 别名 | NE-BIOTYNYL-L-LYSINE;N-EPSILON-BIOTIN-L-LYSINE;N-EPSILON-(+)-BIOTINYL-L-LYSINE;N-EPSILON-BIOTINYL-L-LYSINE;N-EPSILON-D-BIOTINYL-L-LYSINE;LYSINE(BIOTINYL)-OH;L-BIOCYTIN;EPSILON-BIOTINOYL-L-LYSINE |
| CAS编号 | 576-19-2 |
| 分子式 | C16H28N4O4S |
| 分子量 | 372.48 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | ~245 °C (dec.) |
| alpha | D25 +53° (c = 1.05 in 0.1N NaOH) |
| Density | 1.234 |
| Storage | −20°C |
| Merck | 13,1227 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

